Číslo: 2/2022

Hospodaření s vodou

ESB 2/2022

Hospodaření s vodou

  • Ocenění za technologii S.A.W.E.R v pavilonu ČR na EXPO v Dubaji
  • Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury
  • Pražské městské standardy pro uliční stromořadí a pro hospodaření s vodou
  • Městský park s využitím dešťové vody
  • Mládkovy sady v Prostějově
  • Ekocentrum Na Pasece Velíková
  • Boj s klimatickou změnou – oceněné projekty

Obsah čísla:​ 2/2022

Voda

Ocenění za technologii S.A.W.E.R v pavilonu ČR na EXPO v Dubaji

České technologii S.A.W.E.R. udělili organizátoři Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v  Dubaji cenu za nejlepší inovaci. Zařízení samostatně vyrábí vodu z pouštního vzduchu s využitím solární energie.

Ocenění za technologii S.A.W.E.R v pavilonu ČR na EXPO v Dubaji
Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury

Na konci loňského roku se konala mezinárodní konference Počítáme s vodou. Přednášky zdůrazňovaly holistický přístup k tvorbě měst, jedinečnost území, spolupráci s odborníky a ochranu zdraví obyvatel měst jakožto prioritu.

Celostní pohled na město při plánování modro-zelené infrastruktury
Pražské městské standardy pro uliční stromořadí a pro hospodaření s vodou

Rada hl. města schválila v  listopadu 2021 nový Standard pro stromořadí, který definuje, jak se starat o stromy v pražských ulicích, popisuje správné způsoby jejich výsadby i jejich konkrétní umístění. Tento městský dokument, jenž vznikl v návaznosti na Adaptační strategii hl. m. Prahy na klimatickou změnu, bude závazný pro organizace zřizované městem i odbory magistrátu.

Pražské městské standardy pro uliční stromořadí a pro hospodaření s vodou
Městský park s využitím dešťové vody

V Bratislavě byl realizován pilotní projekt městského parku s cílem zajistit obyvatelům příjemnější život při letních vedrech a obdobích sucha střídajících se s intenzivními přívalovými srážkami. V parku Jáma využívají dešťovou vodu, která se svádí ze zpevněných i zelených ploch systémem drenážního potrubí do retenční nádrže.

Městský park s využitím dešťové vody
Mládkovy sady v Prostějově

Projekt Park Okružní (nyní Mládkovy sady) v Prostějově, realizovaný v trendu modro-zelené infrastruktury, se nachází před bytovými domy, kde bude tvořit retenční a vsakovací území dešťových vod svedených ze střech domů i z celého území.

Mládkovy sady v Prostějově

Adaptace na klimatické změny

Ekocentrum Na Pasece Velíková

Slaměný dům slouží jako středisko ekologické výchovy i jako zázemí lesní školky. Využívá recyklovatelné materiály, biosolární zelenou střechu, hospodaří s dešťovou vodou. Stavba získala ocenění v soutěži Adapterra Awards 2021 a Zelená střecha roku 2021.

Ekocentrum Na Pasece Velíková
Boj s klimatickou změnou – oceněné projekty

Přinášíme výsledky loňského 3. ročníku přehlídky, která představuje inspirativní projekty pomáhající přizpůsobit města, stavby a krajinu klimatické změně.

Zpráva IPCC o změně klimatu

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) zveřejnil na jaře dvě části šesté hodnotící zprávy. Jedna z nich se zaměřuje na dopady, adaptace a zranitelnost klimatického systému, druhá na mitigaci změny klimatu.

Zpráva IPCC o změně klimatu

Technologie

Udržitelné švýcarské technologie

Udržitelnou architekturu a stavebnictví ovlivňují stále častěji švýcarské technologie. K zásadním patří například střešní krytiny pro historické stavby se zabudovaným fotovoltaickým systémem, čistě ekologická tepelná izolace budov nahrazující polystyren, cihlový systém z PET lahví nebo výroba umělého kamene z CO2 absorbovaného z atmosféry.

Udržitelné švýcarské technologie

Firemní blok

Chytrý rodinný dům v Omicích u Brna generuje první zajímavé výsledky

V domě, v němž od Vánoc 2020 bydlí a užívá jej majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Vědci a dodavatelé technologií tady už více než rok 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Cihly HELUZ FAMILY 2in1 předběhly dobu a normy

Cihly HELUZ FAMILY 2in1 svými tepelněizolačními parametry před deseti lety předběhly dobu, resp. normy. A přestože od roku 2020 už platí přísné požadavky na stavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie, nadále mají cihly HELUZ FAMILY 2in1 před evropskými směrnicemi značný náskok.

Masaryčka
O Cenu veřejnosti i uznání poroty se ucházelo 12 staveb. Vyhlášení vítězů proběhlo 11. 12. 2024 v aule Střední odborné školy Jarov za účasti odborné veřejnosti i zástupců ministerstva životního prostředí.

Reklama