Hlavní strana ⟩ Archiv čísel ⟩ Dřevostavby
Cílem projektu družstevního bytového domu La Borda v Barceloně bylo předefinovat model dostupného a kolektivního bydlení a zároveň vytvořit udržitelnou budovu, to vše jako reakci na barcelonskou bytovou krizi.
Budova je vytápěna a částečně chlazena tepelnými čerpadly, na střeše je umístěna malá fotovoltaická elektrárna, díky těmto technologiím a dalším opatřením hala dosahuje pasivního standardu.
Dřevostavba rodinného domu v pasivním standardu s nulovou uhlíkovou stopou při výstavbě byla realizována z CLT panelů.
Na konci dubna byly vyhlášeny výsledky 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku 2022. Oceněno bylo z celkem 73 přihlášených projektů devět soutěžních děl v šesti soutěžních kategoriích. Nejvíce cen získal projekt obnovy Libušína.
Na podzim roku 2021 byla dokončena obnova dvaceti bytových domů na sídlišti z 50. let v Milíně nedaleko Příbrami. Provedeno bylo souvislé zateplení budovy, doplněny izolace, vyměněna okna, instalováno řízené větrání se zpětným získáváním tepla, vyměněny kotle na uhlí. Výrazně se tak zvýšil uživatelský komfort a snížily náklady za energie.
V mnoha českých domácnostech je vzduch složen z oxidu uhličitého, těkavých organických látek, prachových částic a plísní, a je tedy až pětkrát znečištěnější než na rušné ulici.
Osmý ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2022 s podtitulem Přechod k udržitelnosti byl rozdělen do čtyř tematických bloků: uhlíková neutralita, adaptace a odolnost, financování a vzájemná spolupráce. Akci pořádala Česká rada pro šetrné budovy.
V areálu Jaderné elektrárny Temelín vyčlenila společnost ČEZ speciální prostor, kde by mohl v budoucnu vyrůst první malý modulární reaktor v České republice.
Klíčová opatření pro rychlejší a snazší výstavbu obnovitelných zdrojů energie poskytla dne 6. září 2022 Komora obnovitelných zdrojů energie relevantním ministerstvům: MPO, MMR a MŽP. Jejich cílem je zjednodušit povolovací procesy pro výstavbu obnovitelných zdrojů a rozvoj energetických společenství.
Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze konaná ve dnech 9. 9. – 30. 10. 2022 představuje udržitelné zásahy do krajiny a adaptaci na klimatické změny. Doprovází ji diskuse, přednášky, workshopy a stejnojmenná publikace.
Energetická krize způsobená přeregulovaností energetiky ve spojení s ideologickou slepotou paralyzovala fungující energetický trh, což se v Evropě začalo projevovat v průběhu minulého roku. Situace potom gradovala koncem roku 2021. Letošní válka na Ukrajině a její důsledky jsou už pouze potvrzením série špatných energetických rozhodnutí EU z minulosti. Přesto jsou v této neradostné situaci perspektivy elektrického sálavého vytápění docela dobré.
Společnost HELUZ nabízí řadu programů a pomůcek/doplňků pro návrhy konstrukcí a výpočtové nástroje na svém webu heluz.cz v sekci pro odborníky. Jedním z nich je Selektor konstrukcí HELUZ, ke kterému přibyl nově Selektor detailů pro vyhledávání, zobrazení a následné stažení či sdílení vzorových konstrukčních detailů HELUZ. V obou případech se jedná se o intuitivní prostředí dostupné 7 dnů v týdnu, 24 hodin denně.
Kromě koncentrace CO2, bezbarvého plynu bez zápachu, sledujeme ve vnitřním prostředí také další znečišťovatele, mezi něž patří těkavé organické látky (Volatile Organic Compounds – VOC).
Informační centrum ČKAIT, s.r.o.
Sokolská 1498/15
120 00 Praha 2